Finančný poradca – jeden z kľúčových ľudí pri kúpe nehnuteľnosti

24. diel: Finančný poradca - jeden z kľúčových ľudí pri kúpe nehnuteľnosti

Kúpa nehnuteľnosti je významnou udalosťou v živote mnohých z nás. Len máloktorý kupujúci si môže dovoliť vyplatiť kúpnu cenu za nehnuteľnosť v hotovosti. Väčšina využíva na prefinancovanie časti kúpnej ceny nehnuteľnosti služby hypotekárneho/finančného poradcu, ktorého hlavnou náplňou práce je sprostredkovať pre kupujúceho, za čo najvýhodnejších podmienok, hypotekárny úver v banke.


Každá seriózna realitná kancelária spolupracuje s hypotekárnym/finančným poradcom, ktorý je kupujúcim vždy k dispozícii. V rámci našej kancelárie RE/MAX Real Estate Services spolupracujeme s pani Evou Kahajovou, finančnou poradkyňou spol. Finvia Group.
Služby našej finančnej poradkyne klientom – kupujúcim vždy odporúčame. Je však iba na nich, pre ktorého finančného poradcu sa v konečnom dôsledku rozhodnú. Stalo sa nám však, že práve naša finančná poradkyňa pani Evička, zachraňovala klientov – kupujúcich, nakoľko ich doterajší finančný poradca situáciu nezvládol a tým vystavil svojich klientov nepríjemnej situácii.
Na kúpu nového vysnívaného domova niekedy nestačí iba si ho nájsť a rozhodnúť sa pre kúpu. Je potrebné mať po svojom boku skúseného finančného poradcu, ktorý vám bez komplikácií sprostredkuje hypotekárny úver.
V rámci praxe realitného makléra som spolupracovala s desiatkami hypotekárnych či finančných poradcov. Zistila som, že je veľmi dôležité mať na svojej strane profesionálneho a zodpovedného hypotekárneho/finančného poradcu, ktorý svojim klientom pomôže a nevystaví ich žiadnemu riziku.


Bohužiaľ, boli situácie, kedy hypotekárny/finančný poradca vystavil klienta – kupujúceho vážnym rizikám, a to napr. z nasledujúcich dôvodov:


- svojvoľne navýšil kúpnu cenu nehnuteľnosti oproti dohodnutej kúpnej cene,
- navrhoval klientom podpísať dve kúpne zmluvy na dve kúpne ceny, čím nabádal klienta na spáchanie úverového podvodu.
- nechal schváliť úver na iný účel, ako jeho klient potreboval. Dôvod bol veľmi prozaický, hypotekárny poradca si neprečítal návrh kúpnej zmluvy.
- nerozumel problematike nastavenia obchodného prípadu, a preto klientom tvrdil, že prefinancovanie cez hypotekárny úver nie je možné. Áno, niektoré obchodné prípady sú zložitejšie, ale to neznamená, že sú nerealizovateľné.


Ak kupujete nehnuteľnosť alebo vás táto udalosť len čaká a viete, že služby hypotekárneho/finančného poradcu budete potrebovať, odporúčam vám, vyberajte zodpovedne, na základe referencií a odporúčaní.


Ak si vyberiete nehnuteľnosť z portfólia našej kancelárie, budeme veľmi radi, keď využijete odborné skúsenosti a znalosti našej finančnej poradkyne pani Evy Kahajovej.