Nastavenie kúpnej ceny
34. diel: Nastavenie kúpnej ceny
V ďalšej časti „seriálu na pokračovanie“ zameraného na priblíženie služieb realitnej kancelárie RE/MAX Real Estate Services sa zameriam na nastavenie kúpnej ceny nehnuteľnosti.
Časy, kedy sme mohli výšku kúpnej ceny nehnuteľnosti „prestreliť“, nakoľko trh bol predávajúcim priaznivo naklonený sú dávno preč ako tohtoročné leto. Dôvodom sú rastúce úroky a sprísňujúce sa podmienky pre získanie HU, narastajúca inflácia, neistota pri riešení energetickej krízy ... Správne nastavenie kúpnej ceny nehnuteľnosti sa v najbližšom období bude javiť ako kľúčové.
Každý predávajúci má predstavu o cene, ktorú by za svoju nehnuteľnosť chcel dostať. Na tom nie je nič nepochopiteľné. Pri nastavení kúpnej ceny by sa však nemalo zabúdať na viaceré faktory, ktoré ju ovplyvňujú, napr. súčasný stav nehnuteľnosti, lokalita, vek stavby, posledná rekonštrukcia, prípadné vady, občianska vybavenosť v okolí, skutočnosť, či má nehnuteľnosť balkón, loggiu či terasu, inžinierske siete, na ktoré je napojená, či sa v bytovom dome nachádza výťah alebo nie, konkurenčné nehnuteľnosti na trhu atď.....
Čo by sa pri nastavení kúpnej ceny malo rozhodne opomenúť je citová väzba predávajúceho na nehnuteľnosť. Spomienky a príjemné chvíle v nej strávené majú nevyčísliteľnú cenu ale iba pre predávajúceho. Kupujúci nie je ochotný za ne platiť. Aj toto je dôvod, prečo by ste sa pred predajom nehnuteľnosti mali poradiť s realitným maklérom, ktorý sa k tomu stavia nestranne a profesionálne.
Viackrát sa mi stalo, že som preberala nehnuteľnosť po iných realitných makléroch. S predávajúcim si vždy dôkladne rozoberiem doterajší predaj nehnuteľnosti, čo sa urobilo a ako ..... samozrejme výšku kúpnej ceny nevynímajúc. Vždy ma prekvapí odpoveď predávajúceho: „Kúpnu cenu som maklérovi oznámil a on súhlasil“. Ako predávajúci by ste mali zbystriť pozornosť, pokiaľ sa maklér nevie vyjadriť k vášmu návrhu kúpnej ceny. Pokiaľ si pýtate málo, prichádzate o peniaze. Na druhej strane, ak ste si zapýtali veľa a aj vďaka tomu nie je vaša nehnuteľnosť konkurencie schopná, vystavujete sa riziku, že ju nepredáte vôbec alebo ju predáte pod cenu, ktorú by ste v danom čase mohli za ňu dostať.
Áno, znalecký posudok môže byť akýmsi kompromisným riešením nastavenia kúpnej ceny. Netreba však zabudnúť na to, že úlohou znalca nie ja stanoviť trhovú cenu nehnuteľnosti ale určiť jej všeobecnú hodnotu, ktorá vzhľadom na situáciu na realitnom trhu môže ale aj nemusí zodpovedať cene trhovej.
Ak zvažujete predaj nehnuteľnosti, porozprávajte sa s viacerými realitnými maklérmi, čo vedia pre predaj vašej nehnuteľnosti urobiť a akú kúpnu cenu odporúčajú nastaviť a hlavne prečo. Vyberajte na základe referencií, skúseností makléra ale aj vášho pocitu.