Podpis záložnej zmluvy zo strany predávajúceho

13. diel: Podpis záložnej zmluvy zo strany prdávajúceho

Mnohý predajcovia si svoje nehnuteľnosti predávajú sami. Dôvodov na tzv. samopredaj môže byť niekoľko, napr. vlastné skúsenosti s realitným biznisom, či nepríjemná skúsenosť s realitným maklérom z minulosti, no častokrát aj dôvera v samého seba, že to predávajúci zvládne bez dôkladných znalostí realitného procesu sám a tým vlastne ušetrí na provízii realitnej kancelárie.

Minulý týždeň som v jednej FB skupine odpovedala na otázky samopredajcu:

1. Musí predávajúci podpísať záložnú zmluvu s hypotekárnou bankou kupujúceho?

Áno musí. Vzhľadom na skutočnosť, že v čase podpisu záložnej zmluvy je vlastníkom predávanej nehnuteľnosti stále predávajúci, musí záložnú zmluvu osobne podpísať. Je vylúčené, aby predávajúci na podpis záložnej zmluvy splnomocnil tretiu osobu.

2. Je možné, aby kupujúci iba oznámil predávajúcemu, že záložná zmluva už bola podaná na kataster bez toho, aby ju predávajúci podpísal?

Nie. Predávajúci vždy podpisuje záložnú zmluvu ako záložný dlžník, a to osobne v banke, ktorá kupujúcemu schválila HU.

Mám pocit, že skupiny na sociálnych sieťach ani tak neslúžia na poskytnutie pomoci autorovi statusu, ako skôr na vyjadrovanie vlastných názorov a pocitov, ktoré nijakým spôsobom dotyčnej osobe v neľahkej situácii nepomôžu. Častokrát som svedkom toho, že v rámci odpovedí sú poskytnuté iba čiastkové, niekedy aj mylné a nepravdivé informácie.

Ak predávate nehnuteľnosť, zvážte si, či jej predaj nie je vhodné zveriť do rúk odborníka. Za rozhovor a stretnutie s realitným maklérom nič nedáte, práve naopak, môžete získať spoľahlivého realitného partnera, ktorý vás bez problémov prevedie celým obchodom.

 

Mgr. Ľudmila Zelinková, asistent predaja

📲
0915 756 711
📧
Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.
🌐
www.remax-res.sk